"We współczesnej psychoterapii coraz częściej wychodzi się poza indywidualną traumę i w celu lepszego zrozumienia pacjenta poszukuje się traumatycznych wydarzeń w historii rodziny lub całego społeczeństwa. Tragedie o różnym charakterze i intensywności - takie jak opuszczenie, samobójstwo, wojna, wczesna śmierć dziecka, rodzica czy rodzeństwa - mogą wywoływać fale szoku i niepokoju przenoszące się z pokolenia na pokolenie. Najnowsze odkrycia biologii komórkowej, neurobiologii, epigenetyki i psychologii rozwojowej dowodzą potrzeby sięgania trzy pokolenia wstecz, żeby zrozumieć mechanizmy rządzące powtarzającymi się traumami i cierpieniem" 

Mark Wolynn "Nie zaczęło się od ciebie" wyd. Czarna Owca 2017
_______________________________________________

Pan A. 36 lat, muzyk, od kilkunastu lat zmaga się z głęboką depresją, myślami samobójczymi, wycofuje się ze świata, z życia i tworzenia. W najtrudniejszych momentach zamyka się w domu, zaciąga zasłony, wyłącza telefony i "umiera dla świata". Pracujemy przez kilka miesięcy, oczywiście przyglądamy się historii jego rodziny. Dla niego to jest całkowita nowość - w jego rodzinie nie rozmawia się przecież o "takich rzeczach". Kiedy zaczyna najpierw sam zastanawiać się a potem pytać i szukać - przychodzą do niego rodzinne opowieści, odkrywa nowe fakty, znajduje odpowiedzi. 
Jedna z najbardziej poruszających go historii opowiada o pradziadku, który wywieziony do łagru przez Sowietów kilka lat spędził w PIEKLE. Przy życiu trzymała go tylko myśl o pozostawionej w ojczyźnie rodzinie - żonie i dzieciach. 
Cudem przeżył i wrócił do kraju. 
Kiedy, ledwo żywy i w opłakanym stanie dociera do domu, okazuje się, że nikt tu na niego nie czeka. Jego żona, której obraz przez ostatnie lata cały czas miał przed oczami, ma nowego męża, a jego dzieci do kogo innego mówią "tato". 
Został przez rodzinę uznany za zmarłego i POCHOWANY. 
_______________________________________________

Pani B. 31 lat, ładna o niepospolitym typie urody, szczupła, dobrze ubrana, świetnie wykształcona, pracuje i odnosi w pracy sukcesy. 
Przychodzi smutna, mówi o depresji, czuje się samotna i nic-nie-warta 
- każdy jej kolejny związek rozpada się, porzuca albo jest porzucana, za każdym razem długo i boleśnie przeżywa rozłąkę. Praktycznie już straciła nadzieję, że uda jej się kiedyś być z kimś w poważnym związku. Przyszła na terapię przyjrzeć się temu, co z nią jest nie tak. 
Mamy kilka sesji, w tym czasie badam razem z nią historię jej rodziny. Okazuje się, że jej pradziadek w latach 40-tych został aresztowany i stracony przez Gestapo. Piękna kobieta jaką była wtedy prababcia pacjentki została nagle i niespodziewanie, z dnia na dzień sama z dwójką małych dzieci - nigdy nie związała się z żadnym innym mężczyzną.
______________________________________________

Kiedy pójdziesz tam, dokąd prowadzi Cię trauma (również choroba lub objaw) i wysłuchasz opowieści, jakie ma Ci ona do opowiedzenia, 
ujawni się miłość, która ma moc rozpraszania Twoich najgłębszych lęków. 
Prawdopodobnie spotkasz po drodze WIELU - znanych i nieznanych Ci członków rodziny, często również osoby w ogóle z Tobą nie spokrewnione, których cierpienie lub okrucieństwo mogło zmienić losy Twojej rodziny. 
Może odkryjesz dawno zapomnianą tajemnicę...
Dokądkolwiek zaprowadzi Cię ta podróż, wiedz, że w końcu znajdziesz się w nowym miejscu w swoim życiu. 
Bo jeśli pogodzisz się ze swoim losem i swoją historią to pogodzisz się też ze sobą. A wtedy Twoje ciało poczuje więcej wolności i swobody i bardzo Ci za to podziękuje.

______________________________________________

PS. Inicjały, jakimi oznaczono pacjentów, są przypadkowe. W każdym przypadku dołożyłam wszelkich starań, by anonimowość opisywanych osób została w pełni zachowana.

Leave a comment

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.