„Miłość zaklęta w chorobie” – ustawienia systemowe metodą Berta Hellingera dla osób chorych i ich bliskich.

Co ma wspólnego guz mózgu u nastolatki z samobójczą śmiercią jej babci?

Jaki jest związek cukrzycy z rodzinną historią wysiedleń i wywózek na Sybir?

Co łączy astmę ze zmarłym wcześnie wujem?

Ustawienia

Bert Hellinger odkrył i nazwał tzw. Porządki Miłości. Jeden z nich mówi o równym prawie do przynależności. Jeśli ktoś zostanie wykluczony albo odbierze mu się jego miejsce, będzie to miało wpływ na innych, najczęściej na potomnych. W systemie rodzinnym nie ma lepszych i gorszych, każdy ma swoje miejsce, każdy ma też swoją rangę. Ci, którzy byli pierwsi, mają pierwszeństwo przed tymi, którzy przyszli później.

Jeśli jakaś reguła została naruszona, ktoś został pokrzywdzony, system rodzinny domaga się przywrócenia równowagi, zadośćuczynienia. To zadanie spada na, często nieświadome niczego, następne pokolenia. Na tym właśnie polega mechanizm przejmowania cudzego losu.

„Nie jesteśmy wolni. Życie nie jest wolne. (…) Niektórzy wyobrażają sobie, że mogą się uwolnić, ale to tak, jakby odcięli się od życia. Jesteśmy uwikłani w niewiarygodnie wiele związków, kierowani przez wiele sił. Nasze myślenie, decyzje są uwarunkowane czymś, co było wcześniej. Z drugiej strony to właśnie uwikłania stanowią o wyjątkowości każdego człowieka i jego losu. Bez nich nie moglibyśmy rosnąć, tak jak drzewo bez korzeni. (…)
Nie można być nieuwikłanym. Chodzi tylko o to, żeby to, co jest wrogie życiu, tak odwrócić, żeby życiu służyło. Wolność istnieje tylko w obrębie systemu.” B. Hellinger

Systemowa lojalność i miłość wobec osób z naszej rodziny każe nam, poza naszą wolą i świadomością powtarzać ich los, szczególnie trudny los. Z miłości i lojalności żyjemy przeżywając rodzinne dramaty lub ich echo.

Jeśli zrozumiemy tę prawidłowość, jeśli zobaczymy losy, osoby, powiązania, w ich kontekście i w całej złożoności, możemy odzyskać wolność i wyzwolić się od przymusu powtarzania Losu. Wtedy możemy nareszcie zacząć żyć własnym życiem, a nie życiem przodków dotkniętych traumą.

Miłość zaklęta w chorobie

Ciało bezpośrednio i najlepiej wyraża potrzeby duszy. Gdy potrzeby duszy są ignorowane, wtedy ciało zaczyna „krzyczeć”. Z pozoru bez powodu pojawiają się objawy.

Symptomy chorobowe bardzo często odnoszą się do trudnych i nieuporządkowanych zdarzeń dotyczących konkretnych osób w rodzinie. Dopóki z chorobą walczymy, chcemy się jej pozbyć, dopóty choroba mocno się nas trzyma. Jeśli podczas ustawień systemowe źródło choroby zostanie ujawnione i przyjęte, z szacunkiem i powagą uczczone, choroba może się wycofać i odejść.

„Jaki decydujący ruch w naszej duszy prowadzi do chorób? Jest to miłość wiążąca nas z naszą rodziną i jej losami. Jest to więź elementarna, na którą jesteśmy w pełni zdani, która scala nas z rodziną i ze wszystkimi łączącym nas wydarzeniami. Jednoczy nas z tym co wielkie w rodzinie, z tym co się udało, stając się w ten sposób źródłem naszej siły. Równocześnie zespala nas z tym, co niezałatwione i ciężkie, z wszelkimi trudnościami i winami, jakie mają miejsce w naszej rodzinie. Bierzemy odpowiedzialność za coś, o czym często nawet nie mamy pojęcia i czego nie zrobiliśmy. Mimo tego niesiemy owo brzemię wspólnie z całą rodziną.

(…) istnieją drogi na wyższej płaszczyźnie, dzięki której można znaleźć siłę do rozwiązania tych problemów, uwolnienia się od tego, co na nas i naszą rodzinę sprowadza chorobę.”

B. Hellinger „Jak odzyskać i zachować zdrowie”

Na warsztat zapraszam w szczególności te osoby, które mają problemy zdrowotne lub ich bliskich. Z uwikłaniem systemowym najczęściej wiążą się tzw. choroby psychosomatyczne i autoimmunologiczne (autoagresywne), nowotwory, uzależnienia oraz choroby psychiczne.

Ustawienia systemowe pozwalają w krótkim czasie wprowadzić ważne i głębokie zmiany w życiu. Metoda ta pomocna jest w rozwiązywaniu bardzo wielu trudności i problemów, podczas warsztatu możemy pracować też z innymi tematami, zarówno osobistymi, rodzinnymi i zawodowymi.

Dla uczestniczących po raz pierwszy w ustawieniach, spotkanie będzie nie tylko okazją do zapoznania się z metodą, ale również okazją do poszerzenia wiedzy o sobie samym. Tym osobom polecamy udział w charakterze aktywnego obserwatora. Przed zajęciami zalecam pogłębienie własnej wiedzy na temat historii rodziny, szczególnie obejmującej losy rodziców, rodzeństwa rodziców, dziadków, rodzeństwa dziadków oraz pradziadków. Ważne są informacje o osobach wykluczonych, zapomnianych, wcześnie (w dzieciństwie lub wczesnej młodości) lub tragicznie zmarłych.

Terminy warsztatów w najbliższym czasie:

22 – 23 kwietnia 2017

20 – 21 maja 2017

Pracujemy w godzinach: sobota 10.00 – 19.00, niedziela 10.00 – 17.00, z godzinną przerwą na obiad i kilkoma przerwami kawowymi.

Miejsce: Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „SEDNO”, ul. Hoża 43/49 lok. 10, Warszawa.

Informacje i zapisy:

tel. +48 503 157 850, e-mail: gabinet@psychoterapia-warszawa.pl

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt: 400 zł praca z własnym ustawieniem, 200 zł aktywny obserwator.

Przy szybkiej wpłacie, czyli na 14 dni przed zajęciami – zniżka 50 zł w obu przypadkach!

Miejsce na warsztatach gwarantuje wpłata zadatku w wysokości 50% ceny na konto:

Pracownia Działań Społecznych Alina Hryniewicz-Hasior

nr konta: 48 1140 2004 0000 3102 4855 0698 z dopiskiem: „Ustawienia + nazwisko + ew. szybka wpłata”.

Proszę o maila informującego o wpłacie. Jeśli grupa się nie zbierze, wtedy warsztaty mogą zostać odwołane. W takim przypadku natychmiast zwracam wpłacone pieniądze.

Prowadząca: Alina Hryniewicz-Hasior – psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, z ustawieniami pracuje od 12 lat. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Warszawskim oraz 6-letnie Studium Psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Ukończyła również 2-letnie Kurs Ustawień Systemowych u Marii Senftleben-Güdrich oraz Mistrzowski Kurs Ustawień Systemowych prowadzony przez Berta Hellingera. W pracy ustawieniowej szkoliła się uczestnicząc również w licznych warsztatach u polskich i niemieckich terapeutów m.in. u Ilse Kutschery, Güntera Schrickera, Hedy Leitner-Diehl, Wolfganga Deussera i Gerharda Walpera. Prowadzi psychoterapię indywidualną, psychoterapię par, rodzinną i grupową oraz szkolenia i warsztaty rozwojowe. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Share this post

Komentarze (5)

 • anon

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae, gravida pellentesque urna varius vitae. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae. Sed dui lorem, adipiscing in adipiscing et, interdum nec metus. Mauris ultricies, justo eu convallis placerat, felis enim ornare nisi, vitae mattis nulla ante id dui.

  lip 13, 2013
 • anon

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae, gravida pellentesque urna varius vitae.

  lip 13, 2013
 • anon

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae, gravida pellentesque urna varius vitae.

  lip 13, 2013
 • anon

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

  lip 13, 2013
 • anon

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

  lip 13, 2013